Yukon Gear Yukon Master Overhaul kit for 99-06 GM 8.25in. IFS differential - YK GM8.25IFS-B
Differential Rebuild Kit
YK GM8.25IFS-B
Limited Supply: only 3 remaining
Availability: Available to Order
Description
  • Fits GM 8.25 in. IFS
  • Incl. Are Timken Bearings And Races Along w/High Quality Seals And Small Parts
  • Incl. Are Carrier Bearings And Races
  • Pinion Bearings/Races
  • Pinion Seal
  • Axle Seals
  • Complete Shim Kit
  • Crush Sleeve
  • Incl. Ring Gear Bolts
  • Pinion Nut
  • Thread Locker
  • Marking Compound w/Brush And Silicone
Extended Information
Country of Origin:  US
Remanufactured Part:
Emissions Code ("1" - Legal in US, "2" - Not Legal in CA, "3" - Off-Road Use Only)  1