Yukon Gear Yukon Chromoly Rear Axle for Chrysler/AAM 11.5in. SRW 30 Spline 36-13/16in. L - YA WC11.5-30-36
Drive Axle Shaft
YA WC11.5-30-36
  • Yukon performance axles are built with high-tensile strength 4340 chromoly
  • use superior production methods that include cold roll formed splines
  • and feature advanced heat treating to create an axle of unmatched quality and durability.
Limited Supply: only 2 remaining
Availability: Available to Order
Description
  • Chrysler/AAM 11.5 in. Differential
  • Rear
  • Single Wheel
  • Length 36-13/16
  • 30 Spline
  • Double Drilled For Multiple Bolt Patterns
  • Heavy Duty 4340 Chromoly Construction
  • Advanced Heat-Treating Results In A Stronger
  • More Durable Axle
Extended Information
Country of Origin:  IN
Remanufactured Part:
Emissions Code ("1" - Legal in US, "2" - Not Legal in CA, "3" - Off-Road Use Only)  1