ICON 14+ Ram 2500 4WD 2.5in Stage 3 Suspension System | K212543A
Suspension Lift Kit
K212543A
Description
ICO 2.5 Series Shocks
APPLICATION NOTE #55: SHOCKS ARE FULLY SERVICEABLE. COILOVER HEIGHTS INDICATED ARE FOR A STOCK EQUIPPED VEHICLE APPLICATION NOTE #6: SPRINGS ARE RATED FOR DIESEL ENGINES ONLY OEM Wheels & Tires Fitment: Yes Recommended Aftermarket Tires: 35" x 12.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required) Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 17x8.5" w/ 5.25” BS / 13mm Offset Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 18x9" w/ 5.50" BS / 12mm Offset Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 20x9" w/ 5.50" BS / 12mm Offset Ships in Multiple Boxes
ICON 14+ Ram 2500 4WD 2.5in Stage 3 Suspension System SUSPENSION SYSTEM
  • Adjustable track bar with PTFE lined FK bearings
  • ICON engineered dual rate coil springs with match tuned 2.5 Aluminum Series reservoir shocks
  • No drive shaft modifications needed
  • Optional ICON 2" Air Ride Kit (Part #214212) allows for end-user adjustability of rear ride height
  • Less body roll than stock
  • Increased wheel travel and ride quality over stock with no change in towing capacity
After a thorough inspection of the RAM’s air ride assembly, ICON developed components that properly locate the airbags and associated parts so they are not over-traveled and damaged. This air ride-specific system allows for full functionality of factory air ride modes. Use of optional ICON 2" Air Ride Kit (Part #214212) allows for end-user adjustability of rear ride height from stock to 2" over stock. ICON's 2014-UP Ram 2500 4WD 2.5” Stage 3 Suspension System is made up of dual rate front coil springs, necessary bracketry and hardware, front adjustable track bar as well as 2.5 Aluminum Series reservoir front and rear shocks. This system improves ride quality and performance both on and off road. The ICON stage 3 system is great for towing, rough construction site terrains, and country dirt roads all while keeping a smooth highway feel. ICON 2.5 Aluminum Series reservoir shocks ensure optimum performance by increasing the duration of consistent damping regardless of situation, keeping the shocks at a cooler operating temperature during heavy use. The adjustable track bar with FK bearings not only improves rigidity over flexible factory joints, but offers adjustability to center the front axle under the truck. With the endless hours ICON has spent testing and tuning our suspension components and shocks as a complete package, you can rest assured you have the best suspension solution on the market.