ICON 14+ Ram 2500 4WD 2.5in Stage 4 Suspension System | K212544P
Suspension Lift Kit
K212544P
Description
ICO 2.5 Series Shocks
APPLICATION NOTE #105: NOT FOR VEHICLES WITH REAR FACTORY AIR RIDE APPLICATION NOTE #55: SHOCKS ARE FULLY SERVICEABLE. COILOVER HEIGHTS INDICATED ARE FOR A STOCK EQUIPPED VEHICLE APPLICATION NOTE #6: SPRINGS ARE RATED FOR DIESEL ENGINES ONLY APPLICATION NOTE #99: PERFORMANCE REAR SPRINGS MAY CAUSE REDUCED RIDE HEIGHT WHILE TOWING OEM Wheels & Tires Fitment: Yes Recommended Aftermarket Tires: 35" x 12.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required) Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 17x8.5" w/ 5.25” BS / 13mm Offset Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 18x9" w/ 5.50" BS / 12mm Offset Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 20x9" w/ 5.50" BS / 12mm Offset Ships in Multiple Boxes
ICON 14+ Ram 2500 4WD 2.5in Stage 4 Suspension System SUSPENSION SYSTEM
  • Less body roll than stock
  • ICON engineered dual rate coil springs with match tuned 2.5 Aluminum Series reservoir shocks
  • Increased wheel travel and ride quality over stock with no change in towing capacity
  • Adjustable track bars with PTFE lined FK bearings
  • No drive shaft modifications needed
ICON's 2014-UP Ram 2500 4WD 2.5” Stage 4 Suspension System is made up of dual rate front coil springs, necessary bracketry and hardware, front and rear adjustable track bars, as well as 2.5 Aluminum Series reservoir front and rear shocks with CDCV. This system improves ride quality and performance both on and off-road. The ICON stage 4 system is great for towing, rough construction site terrains, and country dirt roads all while keeping a smooth highway feel. ICON 2.5" reservoir shocks with CDCV ensure optimum performance by increasing the duration of consistent damping regardless of situation, keeping the shocks at a cooler operating temperature during heavy use. The ICON CDC Valve upgrade is included in this stage for those desiring an easy way to tune the ride externally. An adjustable track bar with FK bearings is used to not only improve rigidity over the flexible factory joints, but offer adjustability to center the front axle under the truck. With the endless hours ICON has spent testing and tuning our suspension components and shocks as a complete package, you can rest assured you have the best suspension solution on the market. This system includes multi-rate rear coil springs for a more compliant ride. The lighter initial rate of these performance rear coil springs helps the truck feel smoother and more controlled over washboard roads, small whoops, or similar terrain. The secondary rate allows the truck to maintain exceptional ride quality over larger obstacles, while at the same time retaining factory payload capacity (at a reduced ride height). These performance systems were specifically developed for the 3/4 ton truck enthusiast who enjoys aggressive off-road adventures and does not tow or haul heavy loads. This system includes multi-rate rear coil springs for a more compliant ride. The lighter initial rate of these performance rear coil springs helps the truck feel smoother and more controlled over washboard roads, small whoops, or similar terrain. The secondary rate allows the truck to maintain exceptional ride quality over larger obstacles, while at the same time retaining factory payload capacity (at a reduced ride height). These performance systems were specifically developed for the 3/4 ton truck enthusiast who enjoys aggressive off-road adventures and does not tow or haul heavy loads.