ICON 14+ Ram 2500 4WD 2.5in Stage 2 Suspension System(Air Ride) | K212542A
Suspension Lift Kit
K212542A
Description
ICO Spring Kits
APPLICATION NOTE #30: AN ADJUSTABLE TRACK BAR MAY BE NEEDED TO REALIGN THE AXLE FROM LEFT TO RIGHT, OR TO ADD ADDITIONAL STRENGTH APPLICATION NOTE #55: SHOCKS ARE FULLY SERVICEABLE. COILOVER HEIGHTS INDICATED ARE FOR A STOCK EQUIPPED VEHICLE APPLICATION NOTE #6: SPRINGS ARE RATED FOR DIESEL ENGINES ONLY APPLICATION NOTE #90: MAY NOT BE COMPATIBLE WITH OTHER MANUFACTURERS AFTERMARKET TRACKBARS OEM Wheels & Tires Fitment: Yes Recommended Aftermarket Tires: 35" x 12.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required) Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 17x8.5" w/ 5.25” BS / 13mm Offset Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 18x9" w/ 5.50" BS / 12mm Offset Recommended Aftermarket Wheels: ICON Alloys - 20x9" w/ 5.50" BS / 12mm Offset Ships in Multiple Boxes
ICON 14+ Ram 2500 4WD 2.5in Stage 2 Suspension System(Air Ride) SUSPENSION SYSTEM
  • ICON engineered dual rate coil springs with match tuned 2.5 Series reservoir shocks
  • Optional ICON 2" Air Ride Kit (Part #214212) allows for end-user adjustability of rear ride height
  • No drive shaft modifications needed
  • Increased wheel travel and ride quality over stock with no change in towing capacity
  • Less body roll than stock
After a thorough inspection of the Ram’s air ride assembly, ICON developed components that properly locate the airbags and associated parts so they are not over-traveled and damaged. This air ride-specific system allows for full functionality of factory air ride modes. Use of optional ICON 2" Air Ride Kit (Part #214212) allows for end-user adjustability of rear ride height from stock to 2" over stock. ICON's 2014-UP RAM 2500 4WD 2.5” Stage 2 Suspension System is made up of dual rate front coil springs, necessary bracketry and hardware, as well as 2.5 Aluminum Series reservoir front and rear shocks. This system improves ride quality and performance both on and off road. The ICON stage 2 system is great for towing, rough construction site terrains, and country dirt roads all while keeping a smooth highway feel. ICON 2.5 Aluminum Series reservoir shocks ensure optimum performance by increasing the duration of consistent damping regardless of situation, keeping the shocks at a cooler operating temperature during heavy use. With the endless hours ICON has spent testing and tuning our suspension components and shocks as a complete package, you can rest assured you have the best suspension solution on the market.