Drive Axle Shaft Assembly
YA WF88-31-KIT
Description
YUK Chromoly Axles
The axles in this kit are double drilled for 5 x 4.5" & 5 x 5.5" bolt patterns. The kit eliminates the factory c/clips and increases the overall axle width 1" per side. The axles in this kit are double drilled for 5 x 4.5in./5 x 5.5in. bolt patterns. The kit eliminates the factory c/clips and increases the overall axle width 1in. per side.
  • Double drilled for 5 x 4.5” and 5 x 5.5” bolt patterns
  • Complete Kit Includes Axles; Axle Bearings And Seals And All Necessary Hardware
  • Double Drilled For 5 X 4.5 in. And 5 X 5.5 in. Bolt Patterns
  • Only diffs with Ultimate 88 kit
  • 31 spline
  • Eliminates factory C-clips
  • 4340 chromoly construction
  • Only Diffs w/Ultimate 88 Kit
  • Fits Ford 8.8 in. Differential
  • Fits Ford 8.8” differential