Differential Cover
YHCC-AAM11.5
  • Yukon Hardcore Diff Covers are constructed from thick-walled
  • high-strength ductile nodular iron to protect lockers
  • gears
  • and axles from the most severe impacts tough trails can dish out.
Limited Supply: only 2 remaining
Availability: Available to Order
Description
  • Fits Standard And Reverse Rotation Diffs
  • Fits 11.5 in./11.8 in. GM/Dodge/Ram Differentials
  • Thick-Walled Nodular Iron Construction Promotes Diff Rigidity
  • Contoured Inner Surfaces Circulate Oil More Rapidly For Faster Cooling
  • Black Powder Coat Finish Adds Durability And Style
  • Contrasting Stainless-Steel Accent Plate And Cover Bolts
Extended Information
Country of Origin:  CN
Remanufactured Part:
Emissions Code ("1" - Legal in US, "2" - Not Legal in CA, "3" - Off-Road Use Only)  1