Yukon Gear High Performance Gear Set For Ford 8.8in Reverse Rotation in a 3.73 Ratio | YG F8.8R-373R
Differential Ring and Pinion
YG F8.8R-373R
Description
YUK Gear Sets - Ford
Ring & Pinion Set Ring/Pinion Set RngPnnKt Yukon Gear High Performance Gear Set For Ford 8.8in Reverse Rotation in a 3.73 Ratio
  • 3.73 ratio
  • Fits Reverse Rotation Ford 8.8 in.
  • Fits reverse rotation Ford 8.8"
  • 8.80 in. Ring Gear Diameter
  • 8.80" ring gear diameter
  • 10 ring gear bolts
  • 30 spline pinion
  • 28 Spline Pinion
Yukon Gear & Axle high-performance ring and pinion gear sets are the benchmark of quality in the automotive gear industry. Yukon engineers use state-of-the art design, advanced heat-treating techniques, and leading-edge quality testing processes to ensure the structure and surface finish meet exacting specifications and quality standards. Yukon offers its Y.E.S. Plan, a lifetime, comprehensive, no-questions-asked protection plan covering your gear set for as long as you own your vehicle. Whether you've added tons of horsepower under the hood, upgraded to bigger tires, are just want to optimize the traction performance of your ride, Yukon offers the widest selection of gear ratios on the market to accommodate every need. Yukon Gear & Axle high-performance ring and pinion gear sets are the benchmark of quality in the automotive gear industry. Yukon engineers use state-of-the art design, advanced heat-treating techniques, and leading-edge quality testing processes to ensure the structure and surface finish meet exacting specifications and quality standards. Yukon offers its Y.E.S. Plan, a lifetime, comprehensive, no-questions-asked protection plan covering your gear set for as long as you own your vehicle. Whether you’ve added tons of horsepower under the hood, upgraded to bigger tires, are just want to optimize the traction performance of your ride, Yukon offers the widest selection of gear ratios on the market to accommodate every need. Yukon Gear & Axle high performance ring & pinions set the standard for quality. Yukon Engineers use state-of-the art design & testing processes, backed by 2 in-house quality labs to ensure each item manufactured meets exacting specifications & quality standards. Yukon designed gear tooth surface finish reduces both friction & heat for long races & high torque conditions. We use high grade steel in both the ring & pinion, with fitment designed to OEM specs. Go ahead, add loads of horsepower & go big on tires because Yukon offers the widest selection of gear ratios to choose from. You?ll know that your gear choice was the right one, because you chose Yukon. Yukon Ring & Pinions come with a 1 year warranty against manufacture defects. Yukon offers a Y.E.S. Plan for a lifetime, comprehensive, no-questions-asked protection plan covering your gears for as long as you own the vehicle.