Yukon Gear High Performance Ring & Pinion Set 2014-Up RAM 2500/Chrysler 11.5in 4.30 Ratio | YG C11.5B-430B
Differential Ring and Pinion
YG C11.5B-430B
Description
YUK Gear Sets - Chrysler
Ring & Pinion Set Ring/Pinion Set Yukon Gear High Performance Ring & Pinion Set 2014-Up RAM 2500/Chrysler 11.5in 4.30 Ratio
  • Perfect Fit: Specifically engineered for the 2014-up RAM 2500 and Chrysler 11.5" differentials, ensuring a precise fit and optimal performance.
  • High Performance Ring And Pinion Set
  • High Performance Gear Set: Upgrade your 2014 and newer RAM 2500 or Chrysler 11.5" differential with the Yukon High Performance Ring & Pinion Gear Set.
Yukon Gear & Axle high performance ring & pinions set the standard for quality. Yukon Engineers use state-of-the art design & testing processes, backed by 2 in-house quality labs to ensure each item manufactured meets exacting specifications & quality standards. Yukon designed gear tooth surface finish reduces both friction & heat for long races & high torque conditions. We use high grade steel in both the ring & pinion, with fitment designed to OEM specs. Go ahead, add loads of horsepower & go big on tires because Yukon offers the widest selection of gear ratios to choose from. You'll know that your gear choice was the right one, because you chose Yukon. Yukon Ring & Pinions come with a 1 year warranty against manufacture defects. Yukon offers a Y.E.S. Plan for a lifetime, comprehensive, no-questions-asked protection plan covering your gears for as long as you own the vehicle.