Yukon Gear 8.25in. Chrysler 2.56/Up Ratio Dura Grip Limited Slip 29spl Composite Clutches - YDGC8.25-29-1
Differential
YDGC8.25-29-1
  • 8.25in. Chrysler 2.56/Up Ratio Yukon Dura Grip Limited Slip
  • 29 Spline
  • Positraction
  • Composite Clutches
Not Available
Availability: Available to Order
Description
  • Fits 8.25 in. Chrysler w/29 Spline Axles
  • Fits 2.56 Up Gear Ratio
  • Fully Rebuildable Design And Proudly Assembled In The USA
  • Limited Slip Differential w/Composite Clutches
  • All Units Are Backed By Extensive Product Testing And State-Of-The-Art Software Design
  • Yukon Dura Grips Feature 4320 Chromoly Spider Gears For Ultimate Durability
  • Gears Are Cut To Provide The Strongest Teeth Possible In Any Terrain
Extended Information
Country of Origin:  CN
Remanufactured Part:
Emissions Code ("1" - Legal in US, "2" - Not Legal in CA, "3" - Off-Road Use Only)  1